דום נשימה בשינה מחמיר דמנציה?

חוות דעת פססיכיאטרית- הקשר שבין דום נשימה בשינה ותיפקוד קוגניטיבי

בשנים האחרונות, הקהילה הרפואית יש להציב יותר דגש על הבעיות הפיזיות הקשורים בדום נשימה בשינה. מחקרים שונים הראו מתאם בין אנשים ספציפיים הסובלים ממחלת שינה ומצבים רפואיים שונים כגון סוכרת, לחץ דם גבוה, קצב לב לא סדיר, שבץ ודיכאון. מחקר רפואי בכתב העת של איגוד הרפואה האמריקאי הראה בעיה חדשה הקשורים לדום נשימה בשינה -. דמנציה

כאשר אנשים הסובלים מדום נשימה בשינה בוחרים ללכת בלי טיפול (כולל טיפול CPAP), נשימה קשה יכולה להוביל להיפוקסמיה, או להקטין את כמות חמצן שנמצאה באספקת הדם האנושית. באנשים מבוגרים וביחוד באלו שכבר סובלים מלקות קוגנטיבית משמעותית כמו באנשים עם דמנציה, הקושי הזה, והפגיעה הזו בשנת הלילה עלולה להיות משמעותית ביותר. לאנשים רגילים, בריאים, צעירים, לילה ללא שינה יעלה יכול לגרום לירידה ביכולת הקוגניטיבית שלהם. על אחת כמה וכמה באנשים עם דמנציה.

לדברי ד"ר וו מקדואל אנדרסון, מנהל ההדרכה ברפואת שינה באוניברסיטת הדרום פלורידה, היה רמז  במשך שנים, בעיות קוגניטיביות עשויות להיות קשורות להיפוקסמיה. מחקר ספציפי זו פותח כך שהחוקרים יכלו להסיק מסקנה שהיפוקסיה שנגרמה על ידי דום נשימה בשינה, יכול להיות השפעה שלילית על תפקוד הקוגניטיבי.

הנחת יסוד של המחקר

ד"ר קריסטין יפה של אוניברסיטת קליפורניה סן פרנסיסקו, הייתה אחראית על המחקר. המדענים חקרו 298 נשים בשנים המאוחרות יותר שלהם שלא הראו סימנים של בעיות קוגניטיביות. רק מעל 100 נשים אלה סבלו מדום נשימה בשינה. נשים אלו נמצאו יש מינימום של 15 פרקים במהלך השינה הלילית שלהם, כאשר הנשימה שלהם הפסיקה מספיק כמויות ארוכות של חמצן בדם ירדו.

במהלך המחקר של 5 שנים, כמעט 45% מהנשים עם דום נשימה בשינה הראו סימנים של ירידה קלה ביכולת הקוגניטיבית, הידוע גם בדמנציה. זאת בניגוד ל- 31% מהנשים ללא כל בעיה שינה שפיתחה דמנציה. בהתבסס על הפרמטרים של המחקר, החוקרים הצליחו לקשר את תחילתה של בעיות קוגניטיביות במקרים של היפוקסמיה.

הטיפול זמין

לאחר המחקר פורסם מאמר מערכת זו נושא קרא לאבחון המוקדם וטיפול במרדף אגרסיווי של דום נשימה בשינה עם מכשיר CPAP. מחקרים רבים הראו כי מכשיר CPAP הוא יעיל מאוד בטיפול בדום נשימה בשינה בעת שימוש נכון ועקבי. מאמר המערכת טענה כי מאז רמות החמצן ירדו ניתן לטפל ביעילות, רופאים צריכים להמשיך אבחון מוקדם יותר בחייו של חולה כדי לסייע במניעת שיטיון לאורך דום נשימה בשינה.

עם דום נשימה בשינה, צבעים רכים של אדם ולשון דוחס את דרכי הנשימה לנוח למשך הלילה. שימוש במכשיר CPAP מספק צורך חמצן הרבה בזמן השינה.

הרופאים שהשתתפו במחקר, ומומחים בטיפול בשינה, שמחים שמידע זה נהיה יותר זמין באופן נרחב ל קהילה רפואית. סוג זה של ראיות מוצקות, בתקווה להוביל ליותר רופאים ממליץ תחזיות שינה לחולים בתקווה ללקות בדום נשימה בשינה בגיל צעיר.

פורסם בקטגוריה דמנציה, חוות דעת פסיכיאטרית. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.