פסיכוגריאטר- חוות דעת על טיפול בדמנציה של כלי דם

דמנציה וסקולרית- דמנציה שנגרמת בשל מחלת כלי דם.

פסיכוגריאטר מטפל ומאבחן מחלות הקשורות לגיל השלישי. דמנציה היא אחת המחלות הללו. לעים קרובות הפסיכוגיאטר נדרש להחליט האם לטפל בבעיה או שמא, להניח לה. לפעול בדרך הטבעית יותר. הדילמה הזו באה לידי ביטוי במצבים של דמנציה ווסקולרית לעומת דמנציה מסוג אלצהיימר.

כאשר ישנה חסימה של כלי דם קטנים בלב אנחנו מכריים את התופעה כ"התקף לב" כאשר התופעה מתרחשת באוזניים יכולים לשמוע ציפופים . כשהדבר מתרחש בכלי הדם במוח, אחנו יכולים לחוש סחרחורת, לעתיםחולשה ולעתים אפילו שום דבר מיוחד. אבל הההשפעות של התופעה הזו יכולות להצטבר עם השנים למצב שנקרא דמנציה של כלי דם או דמנציה וסקולרית.

דמנציה וסקולרית, בניגוד לדמנציה של אלצהיימר היא דמנציה שההתקדמות שלה אינה הדרגתי ואיטית אלא פתאומית, בעלת ירידות לא אחידות ביכולות הקוגניטביות אלא פגיעות שניתן לשים עליהם את היד ולאבחן אותן כקשורו לאירועים ונספים כגון בילבול, נפילות, הפרעות בדיבור. אלו דמנציות שמתרחשות לאחר אירועים מוחיים שיש להם סימנים אחרים אולם ההיבטים הקוגניטיבים ניכרים רק בהשך.

הסיבות לכך יכולות להיות רבות והן הסיבות שאנחנו מכירים ממקומות אחרים בגוף- התקשחות של כלי הדם, חסימה שלהם ולעתים תסחיפים של קרישי דם. סוכרת, יתר לחץ דם כמו נטיה תורשתית יכולים להיות סיבות לכך.

על מנת למנוע את התהליך יש צורך לנקוט באמצעים המוכרים לנו למניעת מחלות אחרות הקשורות בממחלות לב. הפחתת משקל, המנעות מעישון ואלכוהול וכמובן אורח חיים בריא יותר שכולל פעילות גופנית. כיום אין ענה טיפולי יעיל לאנשים הסובלים ממחלה זו. הטיפול התרוךתי שישנו מקל על אנשים הסובלים מדמנציה של אצלהיימר אבל היעילות שלהם בדמנציה וסולרית יותר בעייתית. לא הוכחה היעילות .לא רק שהיעילות של התכשירי הללו אינה ברורה יש אפילו מחקרים שמצביעים אפילו שהתרפות עלולות להיות מסוכנות להם.

פורסם בקטגוריה דמנציה, חוות דעת פסיכיאטרית. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.