היפנוזה רפואית-שיטת טיפול יעילה

מהי היפנוזה רפואית ומהי מהיפנוזה בידורית?

היפנוזה לכשעצמה אינה טיפול כמו פסיכותרפיה או טיפול התנהגותי. היפנוזה רפואית היא טכניקה שמטרתה לזרז או להשיג תהליכים טיפוליים רצויים כחלק מהטיפול הנפשי. היפנוזה היא תהליך הנוצר בין איש טיפול (פסיכיאטר,רופא,פסיכולוג) או חוקר לבין מטופל או משתתף במחקר.

 

היפנוזה רפואיתהיפנוזה – מושגים

סוגסטייה – סוגסטייה היא הצעה לשינוי הניתנת ע"י איש טיפול . הסוגסטיה יכולה להנתן בצורה מילולית (מפורשת או עקיפה), מגע, תנועת גוף או אף בשינוי הטון. הסוגסטיה ניתנת לשם הפקת שינוי תחושתי, תפיסתי בחושים, מחשבתי, התנהגותי או פיסיולוגי.
אינדוקציה – התהליך הראשוני לכניסה לתוך היפנוזה, למצב היפנוטי. אינדוקציה עושה שימוש בטכניקות רגיעה והרפייה תוך התרכזות לתחושות פנימיות. למרות שאינדוקציה מוגדרת כתהליך ךהעברת סוגסטיות, השיטות לשם כך רבות. רוב שיטות האינדוקציה לשם השריית היפנוזה עושות שימוש בתרגילי הרפייה השריית רוגע חשיבה ושיחזור חוויות נעימות.
העמקה – לאחר שלב האינדוקציה, מגיע שלב ההעמקה. בשלה ההעמקה בהיפנוזה עושים שימוש בסוגסטיות שמטרתן השריית רוגע רב יותר וריכוז מוגבר יותר לשם הגברת ההיענות לסוגסטיות שהן חלק מהטיפול הנפשי עצמו.

 שימוש בכוח התודעה

היפנוזה עושה שימוש בכוח התודעה שיש לכל אדם לשם הפקת שינויים פיסיולוגיים, תחושתיים או התנהגותיים. היפנוזה משמשת לטיפול בבעיות פסיכולוגיות כגון דיכאון, חרדה ( כולל חרדה חברתית, חרדת בחינות והתקפי חרדה), מתח, נגד הרגלים מסויימים כגון עישון. היפנוזה משמשת לא רק לשם טיפול בבעיות פסיכולוגיות – ריגשיות אלא לטיפול בבעיות רפואיות כגון כאבים, מיגרנה, פיברומיאלגיה ותסמונת המעי העצבני. תחום נוסף מתפתח הוא טיפולן בהיפנוזה לשם שיפור הישגים עבור מקצועות ספורט שונים.

היפנוזה רפואית – הקשר שבין גוף לנפש

החלוקה לבעיה פסיכולוגית או בעיה רפואית מעט מלאכותית מכיוון שאנו יודעים שיש קשר הדוק בין השתיים. המצב הנפשי משפיע על המצב הגופני והפעילות הגופנית פיסיולוגית משפיעה על מצב פסיכולוגי. בזמנים של מתח וחרדה הגוף יותר חשוף למחלות כי מערכת החיסון נחלשת. תופעה דומה ניתן לראות אצל אנשים שיש להם סוכרת: בזמנים של מתח האיזון ברמת הסוכר בדם מעורער ויש צורך להעלות את מינון התרופות והאינסולין.

 היפנוזה – לכולם?

טיפול בהיפנוזה רפואית עושה שימוש ביכולתו האישית של האדם להגיב לסוגסטיות. הכוח להתהפנט אינו נעוץ המהפנט אלא במהופנט עצמו. ישנם אנשים שניתנים להיפנוט בצורה יותר קלה מכיוון שהתכונה הזו נעוצה בהם ואילו אחרים מהופנטים בקושי רב. רוב האנשים ניתנים להיפנוט – סוגסטבילים באופן בינוני. אחד ההסברים לשוני בי האנשים הוא שחלק מהקושי להתהפנט נעוץ מחרדה ומתח הנגרם עקב תפיסה שגויה של היפנוזה שנלקחת מהתיאורים בספרים, סרטים ומתכניות טלויזיה. אנשים פוחדים לאבד שליטה ושהם עלולים לפעול בניגוד לרצונם. היפנוזה אינה כרוכה באיבוד שליטה. אנשים שעוברים היפנוזה מודעים למצבם, לזהותם ולמקום שהם נמצאים בו. אדם העובר היפנוזה יזכור את התהליך עצמו אלא אם תנתן לו סוגסטיה ברורה לשכוח את התהליך או חלק ממנו. היפנוזה אינה בעלת כוח לגרום לאדם לעשות פעולות נגד רצונו.

תהיה אשר תהיה היכולת להתהפנט, רוב האנשים שעברו טיפול באמצעות היפנוזה רפואית מתארים את התחושה כנעימה, משרה שלווה ומרגיעה. חלק מהאנשים מתארים את התחושה של הגברת יכולת הריכוז הנורמלית שלהם. אחרים מתארים את החוויה של הגברת ריכוז מלווה ברוגע מאוד נעים.

פורסם בקטגוריה טיפול פסיכולוגי, עם התגים , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.