הפרעת קשב וריכוז

הפרעת קשב וריכוז – מידע ודרכי טיפול

מהי הפרעת קשב וריכוז?

הפרעת קשב וריכוז, ADHD, היא הפרעה שאיבחונה הולך ונעשה נפוץ בשנים אחרונות. מלבד היותה "אבחנה", הפרעת קשב וריכוז משפיעה על עתיד הילדים. כיום ידוע שמבוגרים שסבלו בילדותם מהפרעות קשב וריכוז, נוטים יותר לסבול מתופעות נלוות הן בהיותם ילדים והן כמבוגרים. דיכאון, חרדה, הפרעות התנהגות, התנהגות אימפולסיבית שמביאה עד לכלל עבריינות של ממש ושימוש בחומרים שונים כגון סמים ואלכוהול, נפוצה יותר בקרב ילדים שסובלים מהפרעת קשב וריכוז ואצל מבוגרים שסבלו בילדותם מהפרעות קשב וריכוז.

 מלבד היות הפרעת קשב וריכוז בעלת מהלך פוגע בהישגיות בלימודים, bumr, פגיעה חברתית ונידוי חברתי בעקבות התנהגות אימפולסיבית של הסובלים מהפרעה זו. הנידוי החברתי, חוסר הישגיות בלימודים וקשיים רגשיים נוספים גורמים לכך שנוצר מעגל קסמים מרושע שמגביר את כל התופעות הללו וילדים אלו עלולים לגדול לבוגרים בעלי ביטחון עצמי נמוך.

 שכיחות הפרעת קשב משתנה באוכלוסיות שונות ונעה בין 1% ועד לכ 15% מכלל תלמידי בית הספר היסודי. שכיחות התופעות המשוייכות להפרעת קשב וריכוז גבוהה יותר אצל בנים מאשר אצל בנות פי 5. הסיבה להווצרות ההפרעה אינה ברורה אבל הרושם הוא שמדובר בהפרעה התפתחותית עם רקע גנטי.

הסימנים האופייניים :

האבחנה של הפרעה זו מתבססת על תיאור 2 קבוצות תסמינים עיקריים של הפרעה בקשב ובריכוז ופעילות יתר ו/או אימפולסיביות. על מנת שניתן יהיה לאבחן ילד כסובל מהפרעת קשב וריכוז הוא צריך להיות לפחות בן 7 וחלק מהתסמינים צריכים להיות עוד טרם היותו בגיל בית הספר. יש לזכור שתסמינים של עודף פעילות ואימפולסיביות יותר נפוצים בקרב בנים מאשר בקרב בנות. שכיחות השונה של התסמינים בין הבנים לבנות מביאה לכך שיותר בנים מאובחנים כסובלים מהפרעת קשב וריכוז מאשר בנות (ההפרעה פחות בולטת אצל בנות מאשר אצל בנים).

 הפרעת קשב וריכוז – בניגוד לדיעה הרווחת לגבי הפרעת קשב וריכוז, אין משמעות הדבר שילדים אלו לא יצליחו להתרכז בשום דבר. ככלל, ילדים הסובלים מהפרעת קשב וריכוז יתקשו לשמור על קשב, יהיו "על קוצים" וגירויים קטנים בסביבה יסיחו את דעתם, בקלות רבה, יחסית.

פעילות יתר  ואימפולסיביות  – פעילות יתר נפוצה יותר בקרב בנים מאשר בנות. ילדים הסובלים מהפרעת קשב וריכוז עם מרכיב דומיננטי של פעילות יתר ואימפולסיבוית יהיו חסרי מנוחה, יזוזו הרבה, יפריעו בשיעורים ויהוו מקור ל"צרות" שכן הם יסתכנו לעתים קרובות (יטפסו על עצים) ויטו להפצע, עקב כך.

כיצד מאבחנים ?

לצערנו, אין דרך איבחון ימוחלטת להפרעת קשב וריכוז. איבחון ילדים הסובלים מהפרעת קשב וריכוז מתבסס על תצפיות ותיאור התסמינים השונים ע"י גורמים חינוכיים כגון מורים וע"י ההורים לשם קביעת דפוסי התנהגות של הילדים בסיטואציות שונות. למרות הבציבור רווחת הנטייה לחפש כליא יבחון מוחלט והחלטי לאיבחון הפרעת קשב וריכוז, זה טרם נמצא. מבחנים שונים יכולים לתמוך באבחנה אך אינה יכולה להחליף את התצפיות.

הפרעת קשב וריכוז –טיפול

בגלל שהפרעת קשב וריכוז מערבת פגיעה בתחומי חיים נרחבים בקרב הילדים, הטיפול צריך להיות בכל אחד מהמשולש הפגוע – במרכיב הביולוגי הגורם להפרעת קשב וריכוז, במרכיב הרגשי נפשי שנפגע בעקבות ההפרעה ובמרכיב החברתי שמשלים את המשולש הפוגעני.הטיפול בילד או במבוגר הסובל מהפרעת קשב וריכוז מותאם באופן אישי לפי הצרכים האישיים.

ביולוגי- הטיפול המוכח כיעיל ביותר לילדים הסובלים מהפרעת קשב וריכוז הוא טיפול תרופתי שניתן ע"י פסיכיאטר או נוירולוג או רופא ילדים בעל היתר מיוחד. הטיפול התרופתי הוא באמצעות תרופות מקבוצת התכשירים המעוררים כגון ריטלין על צורותיוו השוונת. מחקרים חדשים מראים שתרופות נוגדות דיכאון בעלות פעילות על חומר בשם נוראדרנלין יכולות להיות יעילות אף הן. במקרים קשים ובלתי מגיבים ניתן להשתמש בתרופות נוספות, מקבוצת חוסמי הדופמין. הטיפול אינו יכול להסתכם רק בטיפול התרופתי. אומנם הטיפול בריטלין, או על כל נגזרותיו השונות כגון קונסרטה או בממריצים אחרים כגון אדרל או בקבוצת התרופות החדשה כגון סטרטרה, נמצא יעיל, כדאי לשקול תוספת אל אמצעים נוספים.

פסיכולוגי – כפי כבר נאמר, הפרעת קשב וריכוז מביאה לירידה בביטחון העצמי של הילדים והתגברת תחושת יאוש וחרדה בקרבם. טיפול קוגניטיבי התנהגותי ע"י פסיכולוג או פסיכותרפיסט יכול לשפר תחושות אלו ולעזור בשינוי דפוסי התנהגות וחשיבה המגבירים תחושות חוסר אונים וחרדה.

טיפול במרכיב הביולוגי ובמרכיב הריגשי של הפרעת קשב וריכוז מביא לשינוי במיומנויות החברתיות ולשבירת המעגל הנורא של פעילות אימפולסיבית ופוגענית בסביבה שמביאה למיעוט חברים ולבידוד חברתי

 למרות ששכיחותה של הפרעת קשב וריכוז יורדת עם הגיל, השלכותיה ההרסניות לא נעלמות אלא מחליפות צורה. מחקרים מראים שמבוגרים שסבלו מהפרעת קשב וריכוז בילדותם, יגדלו כבוגרים חסרי ביטחון עם נטייה לחרדה, דיכאון ותחושת החמצה. הפרעת קשב וריכוז נפוצה ביותר בקרב ילדים אך גם בקרב מבוגרים ולמרות שחשבו פעם שהיא נעלמת בבגרות, אין זה כך. ההכרח בטיפול בהפרעה זו נובע לא רק בגלל הפגיעה האקדמית אלא גם בגלל ההשלכות הריגשיות והנפשיות שיש להפרעה זו על הסובלים מהפרעת קשב וריכוז.

 על מנת לאבחן הפרעת קשב וריכוז, כדאי לפנות אל נוירולוג, פסיכולוג או פסיכיאטר העוסקים בתחום זה לשם שקילת תחילת טיפול שמותאם אישית.

פורסם בקטגוריה Uncategorized. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.