טיפול זוגי

זוגיות – טיפול זוגי, יעוץ זוגי,טיפול פסיכולוגי זוגי

 זוגיות – חיבור אינטרסים מודעים וחבויים

בכל מערכת יחסים בין אנשים יש כללים מוסכמים וכללים שלא נערך דיון לגביהם, חוקים לא כתובים. כל מערכת יחסים, בין אם המדובר ביחסי מרות כמו במקומות עבודה,צבא או בית ספר, יחסי שיתוף כמו בין עמיתים לעבודה ובטח במערכת יחסים זוגית

כל אחד מהשותפים במערכת של בני זוג מביא עימו את עולמו הפנימי, שאיפותיו,רצונותיו, חלומותיו חששותיו ויכולותיו להתגמשות. משאבים אישיים אלו תלויים באישיותו, הרקע התרבותי שממנו מגיע, מצבו הרפואי והנפשי. הקישור ההדדי של בן זוג אחד לאחר נקבע ע"י מגוון גורמים:מרכיבי אישיות כגון דרכי התמודדות והתנהגות, מקצוע, תחומי עניין ותחביבים, המצב הכלכלי ותפישת העולם ופוליטיקה.

זוגיות – מתי פורצים משברים?

למרות השוני בין בני זוג, קיים חיבור בזכות הסכמה מודעת או הסכמה שבשתיקה לגבי נכונות קיום הקשר הזוגי. משברים בין בני זוג מתרחשים כאשר אחד הכוחות החיצוניים או הפנימיים בתוך המערכת הזוגית, מופר. במקרים אלו, אחד הצדדים או שניהם יכול להרגיש ממורמר,חסר אונים, מותקף ואף…מרומה. לא פעם אנשים מגיעים לטיפול זוגי באמירה של "הגעתי עבור טיפול זוגי … זה לא האדם שהתחתנתי איתו"

חוסר הסכמה היא הכלל הקובע ביחסים בין אנשים ובטח בין בני זוג החולקים תחומי שיתוף כה רבים (כלכלי,ילדים,בית,פעילות פנאי ועוד). קשר ריגשי של בני זוג מכיל בתוכו את הפוטנציאל להתנגשות בין רצונות ושאיפות.

זוגיות – לא גן של שושנים

בתקופת החיזור, טרום הנישואין, רוב הזוגות מתנסים בויכוחים ומריבות והידיעה שאין זו מערכת זוגית "מחייבת" מצליחה לנטרל חלק מהמטען הריגשי. לאחר הנישואין, וירח הדבש, רוב הזוגות מתחילים לחוש בכעסים ומרירות מצטברת ומאבקי כוח סביב סגנון החיים שכל צד רואה לנגד עיניו. כל צד רואה לנגד עיניו את הזוגיות האידיאלית לפי תפישת עולמו,ניסיונו,תצפיותיו ומשאלותיו.

זוגיות – טיפול זוגי מתמשך

אחד הגורמים החשובים שקובעים את איכות הקשר הזוגי הוא סגנון פיתרון הבעיות בין בני זוג. האם יש באפשרות בני זוג אלו לפתור את הבעיות בצורת דו שיח או במעשים חד צדדיים. האם האנשים הנמצאים בקשר זוגי נמנעים ממעשים תוקפניים וקביעות חד צדדיות והאם יש ביכולתם להביא את הזוגיות הנמצאת במשבר למקום מבטחים בצורה של תיאום ציפיות ופשרות.

ישנם בני זוג שמחליטים באופן חד צדדי שהזוגיות אינה שווה את ההשקעה ואינם מעוניינים לפתח אותה ולהשיטה למקום מבטחים. זוגות אחרים מחליטים זאת באופן הדדי. לעומתם, יש בני זוג המעוניינים להמשיך להיות יחד ולחפש טיפול זוגי, טיפול פסיכולוגי זוגי שיעזור להם בתהליך. לעתים, אין הסכמה של זני בני הזוג שזו הדרך אך כאשר בן זוג אחד לוקח את העניינים לידיים הוא זה שיפנה לשם טיפול זוגי או יעוץ זוגי ובשלב מאוחר יותר יצטרף בן הזוג לתהליך הטיפול זוגי על מנת לאפשר את איחוי הקרעים.

טיפול זוגי – איבחון, יעוץ זוגי

כל טיפול פסיכולוגי, כולל טיפול זוגי, מתחיל בפגישת יעוץ ראשונה ואיבחון ראשוני לפני הטיפול. בשלב ראשון מבוצעים מהלכים לשם זיהוי הבעיה שהביאה את בני הזו לטיפול זוגי. איבחון ראשוני זה הכרחי על מנת לספק את הכלים לשם פתרון המשבר. בשלב זה, מטפל זוגי מיומן ידע לזהות את הבעיה הזוגית ומי בן הזוג שהבעיה מיוחסת לו (גם אם אין הדבר נאמר באופן גלוי).

 טיפול זוגי – טיפול להקניית כלים לתקשורת הדדית

מטרת טיפול זוגי היא לשפר את מיומנויות התקשורת הבין אישית בתא הזוגי. לא פעם רואים בני זוג שנמצאים בהליך של טיפול זוגי שאומרים "הוא אמור לדעת את זה". אז זהו, לא ממש. מטרת טיפול זוגי היא לקדם את התקשורת המילולית על חשבון הנחות יסוד קבועות מראש שבדר"כ נקבעות עפ"י עולמו הפנימי של כל בן זוג.

טיפול זוגי עוסק בתוצרים המשניים של שיפור התקשורת המילולית. ע"י שיפור התקשורת המילולית בין בני זוג בטיפול זוגי, מועמק הקשר האינטימי וההתמרמרות ההדדית מופחתת.

לא רק שטיפול זוגי משפר תקשורת בין אישית, הוא גם מאפשר ומעודד נטילת אחריות אישית של כל צד בדיאדה של בני הזוג, הפחתת האשמות הדדיות.

 תקשורת מילולית חשובה לכל טיפול פסיכולוגי ובטח עבור טיפול פסיכולוגי זוג.  פיתוח יכולות התקשורת המילולית מאפשרת זיהוי צרכים רגשיים ואחרים שקיימים אצל הבן זוג, מאפשר תירגול מחדש של הקשבה ואמפתיה, תכונות שלכאורה אובדות במהלך השנים בקשר הזוגי.

תירגול יכולות אלו, פיתוח יכולות הקשבה ותקשורת מילולית מאפשרים רכישת כבוד הדדי, ביטחון בקשר הזוגי והמשפחתי ובכך משפרים את הזוגיות.

גישות עבור טיפול זוגי, יעוץ זוגי

טיפול זוגי הוא טיפול פסיכולוגי לכל דבר. ישנן מספר גישות בטיפול זוגי. חלק מהגישות מדברות על טיפול פסיכולוגי פרטני , לפי הצורך, לבני הזוג ובשילוב טיפול זוגי תוך כדי או לאחר טיפול פסיכולוגי פרטני. טיפול פסיכולוגי כחלק מיעוץ זוגי יכול להתבצע אצל איש הטיפול- מטפל זוגי, או אצל פסיכולוג או מטפל זוגי אחר.

הגישות הטיפוליות השולטות בטיפול זוגי עושות שימוש בתיאוריות ותורות בפסיכולוגיה. טיפול זוגי יכול לשלב בין תורות שונות ושיטות טיפול פסיכולוגי מרובות. רוב העוסקים ביעוץ זוגי משלבים בין שיטות טיפול קוגניטיבי התנהגותי שמטרתו שינוי דפוסי חשיבה אוטומטית ושינוי דפוסי תגובה.

טיפול זוגי עוסק גם בפתרון קונפליקטים פנימיים המשפיעים על היחסים הזוגיים. לשם פיתרון קונפליקטים אלו בני הזוג נעשים מודעים לתהליכים פנימיים שהם עוברים במהלך האינטרקציה הזוגית כשיחזור דפוסים מהעבר.

כלי העבודה של מטפל זוגי במהלך תהליך טיפול זוגי הם הכלים של כל פסיכולוג: אמפתיה, יכולת הקשבה, עימות ותמיכה.

בין הטכניקות הטיפוליות הנפוצות ביעוץ זוגי נוכל למצוא בין השאר משחק תפקידים לשם הדגמה והדגשה של תהליכים זוגיים ואף יצירת הזדהות עם בן הזוג השני, שיטת אימגו שבה המטפל מספק כלים אולם הטיפול עצמו נעשה בין בני הזוג ע"י ורבליזציה (שיום) של רגשות ותחושות של בן הזוג ובן הזוג השני.

טיפול זוגי – ומה הלאה?

מטרת טיפול זוגי ,בין אם הוא נערך ע"י פסיכולוג או ע"י פסיכיאטר או ע"י עובדת סוציאלית, יכולה להיות שיפור היחסים או סיום היחסים בצורה נאותה. טיפול זוגי יכול להסתיים בשיפור היחסים בין בני הזוגף איחוי הקרעים ופתרון המשבר. מאידך, טיפול זוגי יכול להסתיים בפירוד של בני הזוג לאחר שהקרעים לא הצליחו להתאחות. אפשרות שלישית בתום טיפול זוגי היא שהזוג ממשיך בדפוסי הקשר ביניהם (קיים איזון פנימי שלא נוח לאף אחד מהצדדים אך הוא נחשב ליותר טוב מאשר פירוד).

מתי לפנות לטיפול זוגי?

טיפול זוגי מומלץ לאנשים המעוניינים לשפר את הזוגיות שלהם. יעוץ זוגי ביתות משבר נראה כברור מאליו. המשברים יכולים להיות בעקבות אובדן (פיטורין, מוות, נפילה כלכלית, בעיה בריאותית או נפשית) והקשיים יבואו לידי ביטוי במריבות חוזרות ונישנות, תחושת מיאוס, כעסים ומירמור, חוסר יחסים אינטימיים ויחסי מין.

בעת האחרונה פונים יותר ויותר זוגות ליעוץ זוגי עוד טרם הנישואין על מנת לבחון את התאמתם לחיים משותפים בעלי מחוייבות נוספת, סימלית, על זו הקיימת טרם הנישואין.

מי רשאי לערוך טיפול זוגי?

מטפל בטיפול זוגי עוסק בטיפול פסיכולוגי זוגי. אנשי המקצוע המקובלים שעוסקים בכך הם פסיכולוגים,מאמן אישי,עובד סוציאלי ואנשי טיפול אחרים שעברו הכשרה בטיפול או יעוץ זוגי.

פורסם בקטגוריה טיפול זוגי. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.