טיפול פסיכיאטרי או פסיכולוגי -עושים סדר בטיפול

טיפול פסיכולוגי או טיפול פסיכיאטרי -עושים סדר.

 הפנייה לטיפול פסיכיאטרי או לצורך טיפול פסיכולוגי נובעת ממספר שינויים שחלו באורח החיים שלנו.החיים המודרניים הביאו יחד עם השיפור בתנאי המחייה, חינוך והשכלה, טכנולוגיה ורפואה, גם תחושה שהזמן לא מספיק ויש צורך בעוד שעה אחת, נוספת, ביממה. בעשורים אחרונים חלים שינויים רבים בתחומי החיים. אורח החיים משתנה, פעילות פנאי, מקצועות ומקומות עבודה מסורתיים מפנים את מקומם למקצועות ועיסוקים מודרניים יותר כגון מחשבים, טכנולוגיה ועיצוב באמצעים חדשניים. החברה המודרנית הופכת להיות תחרותית יותר ויותר מכל הבחינות ומעטים האנשים הבוחרים שלא להשתתף במירוץ הזה, באופן מודע. עם השינויים הללו עולה רמת החרדה, חוסר שביעות הרצון ולעתים יש צורך בכיוונון מחדש של הרווחה הנפשית ואנשים פונים אל פסיכיאטר או אל פסיכולוג.

פסיכותרפיה היא למעשה אוסף הטכניקות ושיטות שנועדו לשפר את הרווחה הנפשית של האדם באמצעות שיחות. פסיכותרפיה עושים אנשי מקצוע שונים- פסיכולוגים, פסיכיאטרים ועובדים סוציאלים. כמו כן ישנם בוגרים מתחומים אחרים שעברו הכשרה בתחום זה בבתי ספר לפסיכותרפיה.

השינויים בדרישות החברתיות מהפרט והשינוי בתפישתו של הפרט את עצמו מביאים לא אחת להתנגשות בין הצרכים ומביאים לחוסר שביעות רצון, מתח, דיכדוך וחוסר אונים. התפישה המודרנית רואה את בריאות האדם כמורכבת מרווחה גופנית נפשית טיפול פסיכולוגי או טיפול פסיכיאטריוחברתית. תחושות של חוסר אונים, דיכדוך, מתח ושינויים בהתנהגות.

 תיפקוד תקין ברמה היומית מחייבת רווחה גופנית אך לא פחותה מכך היא חשיבות הרווחה הנפשית. המאה שעברה התאפיינה בהתפתחות המדעים של בריאותה נפש, פסיכולוגיה כמדע התנהגות וגם פסיכיאטריה כמדע רפואי לגיטימי. פסיכולוגיה החלה כתחום מדעי – טיפולי שנועד להקל על מצוקות שונות רגשיות ונפשיות ומאוחר יותר הפך לדיציפלינה מדעית – מחקרית העוסקת בחקר ההתנהגות האנושית. פסיכותרפיה יכולה להתבצע במגון שיטות וכלים טיפוליים שהמשותף לכולם הוא יצירת קשר עם המטפל, עיבוד תכנים מהעבר או מהווה וניתוחם בדרכים שונות. השינוי בהרגשה הכללית וההקלה מבחינת הרווחה הנפשית מושג לאחר תהליך שמשכו משתנה, בהתאם לצורך שלשמו הגיעה האדם לפסיכותרפיה.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי –CBT – Cognitive Behavioral Therapy

בשיטה זו המטופל לומד לשנות דפוסי חשיבה ודרכי התנהגות שמאפיינים אותו. הכלים של פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית הם חשיבתיים וניתוח של האירועים מבחינה הגיונית ותירגול מעשי של חשיבה "בריאה" ושינוי דפוסי התנהגות. פסיכותרפיה באופי קוגניטיבי התנהגותי מוכח כיעיל עבור הפרעות חרדה, דיכאון ואף עבור מרכיבים מסויימים אצל אנשים הסובלים מסכיזופרניה.

 פסיכותרפיה דינאמית

טיפול דינאמי הוא הטיפול ה"קלאסי" של תרפיה באמצעות שיחה עם פסיכולוג. המטופל מעלה אירועים מהעבר, מהווה, מספר על מחשבותיו וראיית הדברים מנקודת זויתו. הפסיכולוג, משתמש בכלים התערבותיים שונים בזמן השיחה על מנת להצביע על קונפליקטים קיימים, דפוסי התנהגות קבועים ושימוש במנגנוני התמודדות לא יעילים. השינוי בתחושה הכללית והשינוי בהתנהגות שבא בעקבות טיפול פסיכולוגי דינאמי משוייך לניטרול המטעו הרגשי שהצטבר ולחוויה מתקנת עם הפסיכולוג.

טיפול פסיכולוגי יכול להיות פרטני או טיפול זוגי שנקרא גם יעוץ זוגי או טיפול קבוצתי. שיטת הטיפול בכל צורת טיפול זו, תלויה בהכשרה של המטפל והמטרה הטיפולית. טיפול זוגי או יעוץ זוגי יכול להיות בשיטה קוגניטיבית התנהגותית או בשיטה דינאמית או אחרת.

 טיפול פסיכולוגי או טיפול פסיכיאטרי?

לעומת הפסיכולוג, טיפול פסיכיאטרי ע"י פסיכיאטר מתבסס על ההבנה שמצבים נפשיים והתנהגותיים שונים כגון חרדה,דיכאון, פסיכוזה ואף מחלת אלצהיימר , מקורם בשינויים ביולוגיים. פסיכיאטר הוא רופא והכשרתו רפואית. פסיכיאטר עושה שימוש בכלים רפואיים תרופתיים על מנת להקל על סבלו של המטופל. בנוסף לשימוש בתרופות כחלק מטיפול פסיכיאטרי, עושה הפסיכיאטר שימוש בכלים נוספים שהם חלק מהכשרתו: פסיכותרפיה בשיטות שונות בין אם טיפול קוגניטיבי התנהגותי או אף טיפול פסיכולוגי דינאמי.

טיפול פסיכיאטרי נחשב לטיפול יעיל ומבוסס מבחינה מחקרית ורבים שראו אותו בעבר כטיפול לא יעיל, לאנשים "חולים", מבינים שטיפול פסיכיאטרי נועד לשפר את איכות החיים של המטופל, בני משפחתו ואת יכולת התיפקוד שלו במישורים השונים של החיים. הטיפול הפסיכיאטרי באמצעות תרופות לא רק שהוא יעיל מאוד, הוא אף נחשב לטיפול בטוח עם מעט מאוד תופעות לוואי.

 אם כך, בין אם המדובר בהקלת מצוקות רגשיות ונפשיות ע"י פסיכולוג ע"י טיפול פסיכולוגי או ע"י פסיכיאטר באמצעות טיפול פסיכיאטרי, המטרה המשותפת היא הקלה במצוקות ושיפור איכות חיים. לא פעם שילוב כלי ההתערבות, פסיכיאטרי ופסיכולוגי יעילים ביחד, מכל שיטה בנפרד.

פורסם בקטגוריה טיפול פסיכולוגי, פסיכולוג, פסיכיאטר. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.