פסיכולוג

פסיכולוג,פסיכולוגים, תחומי טיפול והתמחות

 מיהו פסיכולוג ?

 פסיכולוג הוא מי שהוסמך לעסוק בפסיכולוגיה.כדי לקבל תואר מומחה בפסיכולוגיה, על הפסיכולוג להיות, עם תואר שני בפסיכולוגיה, לאחר 4 שנות התמחות ועמידה בבחינות ההתמחות שרק לאחריהם הוא מקבל תואר פסיכולוג מומחה ונרשם בפנקס הפסיכולוגים.
בציבור קיים בילבול בין פסיכולוג ולבין פסיכיאטר. פסיכיאטר, שלא כמו הפסיכולוג, הוא רופא שלאחר תקופת התמחות ועמידה במבחנים, מקבל את התואר פסיכיאטר מומחה. פסיכולוג, לעומת זאת, אינו רופא. פסיכולוג עפ"י החוק הוא מי שמחזיק בתואר שני ומעלה בפסיכולוגיה ורשום בפנקס הפסיכולוגים שמחזיק משרד הבריאות.

פסיכולוגיה, בהיותה תחום נרחב שעוסק בתיפקודים שונים של מרכיבי הנפש השונים, מורכבת מתת מקצועות ומכאן תחומי התמחות שונים של פסיכולוגים.

 

פסיכולוגיה- מסלולי התמחות של פסיכולוגים

 פסיכולוג קליני – פסיכולוג קליני (כולל פסיכולוג ילדים קליני של הילד) מתמחה בפסיכופתולוגיה, איבחון וטיפול פסיכולוגי בשיטות שונות בבעיות כגון חרדה,דיכאון,פסיכוזה (סכיזופרניה והפרעה דלוזיונאלית), הפרעות אישיות,הפרעות חרדה ועוד. שיטות הטיפול יכולות להיות דינמיות עפ"י תיאוריות דחף,יחסי אובייקט וכדומה או בעזרת טיפול קוגניטיבי התנהגותי. בנוסף, פסיכולוג קליני עוסק באיבחון בשיטות וכלים שונים החל מכלים השלכתיים וכלים לניתוח אישיותי ומבחני משכל.

פסיכולוג רפואי – פסיכולוג רפואי עוסק בטיפול במצבי חולי הן אצל החולה והן אצל בני משפחתו והצוות הרפואי. לפסיכולוג רפואי יש הכשרה תיאורטית ומעשית נרחבת בתחום של השלכות מצבי חולי ובריאות על האדם.

פסיכולוג התפתחותי – מתמחה בטיפול בתינוקות עד גילאי בית הספר המוקדמים.

פסיכולוג חינוכי – מתמחה בייעוץ לתלמידים ומורים במסגרת בית הספר. פסיכולוג חינוכי עוסק באיבחון הפרעות למידה וקובע פעולות הנדרשות לשם שיפור הישגים לימודיים אצל תלמידים המתקשים עקב בעיות כגון דיסגרפיה,דיסקלקוליה וכדומה.

פסיכולוג ארגוני – מתמחה בייעוץ לעסקים וארגונים בנוגע להשתלבות הפרט בארגון,ליעילות ארגונית והתאמת עובדים למקום העבודה (השמה).

 פסיכולוג שיקומי– מתמחה בטיפול באנשים שנפגעו ממחלות או תאונות, עיבוד שכול וטראומות אחרות.

תפקיד נוסף של פסיכולוגים הוא עריכת חוות דעת פסיכולוגית. חוות דעת פסיכולוגית נועדה לשם ניתוח אישיותי וקוגניטיבי להליכים שונים משפטיים ואזרחיים. חוות דעת פסיכולוגית נדרשת לעתים בשיתוף חוות דעת פסיכיאטרית לצורך הערכת מסוכנות, מסוגלות הורית, אחריות פלילית.

פורסם בקטגוריה פסיכולוג. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.